Kto ty jesteś ? – Polak … duży ?

Porozmawiajmy o stereotypach. Z czym kojarzy się Polska – z wódką i Chopinem? A może słynie z niepowtarzalnej urody dziewczyn ? To jest ta słowiańska krew…

We Are Slavic

Eurowizja 2014. Na scenie Cleo śpiewa „My Słowianie”. Na ekranach z tyłu wyświetlane biusty dziewczyn ugniatających ciasto. W pewnym momencie na scenę wchodzi na bosaka urocza dziewczyna z wiadrem i tarką. Gawiedź krzyczy i gwiżdże. Po drugiej stronie sceny ponętna blondynka ubija masło.  Cleo w otoczeniu folklorystycznych tancerek śpiewa kolejne frazy : „- Nie ma lepszych od naszych Słowianek, ten kto widział i próbował ten wie …”.

Utrzymać wartość

Niestety wydaję mi się, że takie występy jak na Eurowizji nie pomogą w budowaniu poważnego wizerunku naszego kraju. Na podstawie skomplikowanych badań antropologicznych mogę stwierdzić, że rzeczywiście w Polsce dziewczyny są piękne, a dodatkowo mają dobry styl (to akurat usłyszałem od mojej znajomej z Węgier). Pomimo tego, że Donatan i Cleo mieli świetny pomysł i potrafili wydobyć iskrę, która okazała się zapłonem do podpalenia słowiańskiego ogniska to wydaję mi się jednak, że stereotyp wschodnich dziewczyn – „hot & easy” – nie jest powodem do chluby … Wartość rośnie dopiero w momencie kiedy coś jest piękne, a trudno dostępne. Ot co.

Polska marka

Odnoszę wrażenie, że nie potrafimy odpowiednio się odnosić  z tym kim jesteśmy. Dlaczego mam się wstydzić tego, że jestem Polakiem ? Czy mam ściszać głos kiedy rozmawiam z obcokrajowcem mówiąc mu o tym, że jestem katolikiem ?  To czego najbardziej nie lubię wśród naszych rodaków to posiadanie wyimaginowanych kompleksów w stosunku do naszych zachodnich sąsiadów.  Ukrywamy się z  tym, że jesteśmy Polakami,  a będąc na imigracji szybko zapominamy o miejscu naszego pochodzenia.  Polska leży w takim miejscu geograficznym, a nie innym. To nie nasza wina, że znajdujemy się na styku zachodniej i wschodniej Europy. Po jednej stronie wielki i postępowy Zachód, a po drugiej Matka Rosja i jej imperialistyczne zapędy. A Polacy jak to Polacy. Zamiast budować potęgę wewnątrz to kłócą się i krzyczą na siebie w sejmie i na ulicy. Wspominając jedynie z łezką w oku XVI w. – kiedy to Polska przeżywała złote czasy.

MLECZKO

 

 

 

 

 

 

 

Kraj w którym żyję

Dlaczego młodzi ludzie kończąc studia emigrują z kraju ? Dlaczego polityka w Polsce jest chorym tworem nie wspierającym obywateli, a wręcz odwrotnie – utrudniającym im życie ? Politycy wydają się być odrębnymi jednostkami, które nie mają nic wspólnego ze społeczeństwem.

Moi przodkowie przelewali krew za Polskę, w której dzisiaj przystało mi żyć. Jakby nie patrzeć to wolna Polska. Panuje wolność słowa, która przez wiele lat była w tym kraju nieobecna. To od nas zależy, w  którym kierunku pójdziemy.  Od nas również zależy jak będziemy postrzegani w innych krajach.  Czy będziemy dalej pogłębiać negatywne stereotypy utarte przez lata, czy będziemy chcieli stworzyć nową jakość Polski. Historie kraju mamy piękną i dramatyczną. Warto o tym pamiętać i iść przed siebie z podniesioną głową.  Ja, Jerzy Chodorek jestem Polakiem i jestem z tego dumny.

 

Nasz naród jak lawa,

Z wie­rzchu zim­na i twar­da, sucha i plugawa;

Lecz wewnętrzne­go og­nia sto lat nie wyziębi,

Plwaj­my na tę sko­rupę i zstąpmy do głębi.

– Adam Mickiewicz

Comments

comments